Bára: trpí alergií

24. října 2006 v 13:39 | mářa |  Bulvár
Barboru trápí alergie na rajčata už od gymnázia
Barboru trápí alergie na rajčata už od gymnázia
Semifinalistka Barbora Zemanová (16) ze Svojšína má alergii na rajčata. Pojídání rajčat se jí jednou stalo téměř osudným!
Pro někoho je to nezbytná zelenina, bez které se neobejdou některá jídla. Pojídání rajčat dokonce může ochránit člověka od nádorových onemocnění. O tom, že rajčata jsou zdravá a hlavně léčivá, nechce slyšet ani slovo Barbora Zemanová.
V jednom rozhovoru se zmínila, že již od dětství nemá ráda rajčata. Není to ale tím, že by ji rodiče, když byla malá, něco takového nutili, ale prý proto, že má na rajčata alergii. Dokonce se jednou málem z rajčat udusila.

Jídelna

"S Bárou jsem občas chodila do školní jídelny. Nikdy jsem tomu nevěnovala pozornost, že si Bára nedává rajčata. Svěřila se mi, že jednou měla rajčata a málem skončila v nemocnici. Vůbec jsem to netušila, že má alergii. Po chvíli ji začalo prý něco svědit na rukou i nohou. Nikomu z nás holek se nesvěřovala, co ji trápí. Přišlo mi divné, že pokaždé nechtěla přílohu, kde jsou rajčata," říká kamarádka Báry, která s ní chodí na gymnázium ve Stříbře.

Strach

"Doufám, že s tím Bára byla u doktora, moje kamarádka má podobný problém. Slyšela jsem, když se to neléčí, že to může mít hrozné následky. Hrozně se o Barču bojím, aby jí to třeba později nějak neuškodilo při jejím zpěvu," dodává kamarádka.

Léčba

Alergii na rajčata se podle lékařů dá předejít, pokud se včas nasadí antibiotika. V opačném případě může docházet k stále častějším alergickým reakcím na různé druhy zeleniny, případně ovoce. Při alergii na rajčata je nutné věnovat velkou pozornost i na případný dotyk při zpracování - např. prkénka či nože.
"Alergie vznikají většinou v důsledku poruchy imunitního systému, kdy obranné systémy lidského organismu reagují na určité látky v prostředí (alergeny) stejně, jako by se jednalo o nebezpečné infekční činitele. Dispozice k alergickému onemocnění se většinou dědí po rodičích," řekl nám včera alergolog MUDr. Jan Müller.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama